2 Mayıs 2012 Çarşamba

İşte şimdi 'komik' oldu!

Bu yıl 16.sı düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, önceki akşam Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen törenle sahiplerine verildi. Gösteriye dönüşen törene Müjdat Gezen'in 'oyunculuğu' damgasını vurdu. Gezen öyle bir 'oyunculuk' sergiledi ki istisnasız herkesin gözleri doldu! Sahne şöyleydi: Nedret Güvenç'e Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü'nü vermek için yavaş yavaş ilerleyen Gezen; saçlarını yapıştırmış, bıyığını bademleştirmiş, gömlek düğmelerini gırtlağına kadar iliklemiş ve pantolonunun paçalarını kısa tutmuştu ki açık renk çorapları rahatça seçilsin... Ellerini göbeğinin üzerinde birleştirip "Selamün Aleyküm" diye söze başladı ve ekledi: "Merhume Afife Jale Hanım'ın aziz hatırasına binaen buradayım. Tensip buyurulan bu hediyeyi vermek bana nasip oldu. 20 yıl temizlik işlerinde çalıştıktan sonra yönetim kuruluna getirilmem sebebiyle..." 
Sözde 'muhafazakâr' bir belediye çalışanı tiplemesiyle karşımızda duran Gezen, elini uzatan Nedret Güvenç Hanımefendi ile tokalaşmayı reddedip elini göğsüne götürerek teşekkür etti. Gezen'in baştan sona bir kurgu olan bu tavrı, bir ayrımcılık ve aşağılama örneği olarak kayıtlara geçerken, bir bakıma Başbakan'ın o sert tavrını da haklı çıkarıyordu. Böylece Müjdat Gezen, 'oyunculuğu'yla herkesin gözlerini doldurarak 'ustalığını' bir kez daha kanıtlamış oldu! Yalnız o gözlerin kimi kahkahadan, kimi şaşkınlıktan, kimi hüzünden doldu. Kahkahanın sebebini herkes tahmin edecektir ama şaşkınlık ve hüzün için töreni heyecan içinde takip eden üniversite öğrencisi Gözde'ye kulak vermeli. Ona kulak vermeli çünkü o 21 yaşında sıradan bir tiyatro izleyicisi, aslında tiyatronun var oluşunun sebebi. Gezen'e verilecek en iyi cevap belki de onun bu içten sözleriydi: "Olan biteni derinlemesine bilmiyorum ama geçen gece Muhsin Ertuğrul Sahnesi önündeydim ben. Sevdiğim oyuncuları desteklemek için. Çok üşüyene kadar... Çünkü neredeyse her hafta bir oyun izliyorum ve hayatımın böylece sürüp gitmesini istiyorum. Biletler 30 lira olursa bunu yapamam. Şehir Tiyatroları'nın özelleşmesinden bu sebeple korkuyorum. Ama bu akşam dünya başıma yıkıldı. Aynen. Sanki biri, bir oyuncu çıkıp dedeme, babama ve kasabamdaki selama küfretti."

***

ENİ İYİSİ SÜPERNOVA

16. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin açılışını yapan Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen'in ilk cümlesi "Afife Tiyatro Ödülleri adına en büyük derdimiz 75 kişilik salon meselesiydi. Bu sorunu da gelecek yıl çözeceğiz." idi. Tıpkı geçen sene ve ondan önceki sene olduğu gibi... Gecede ödüllerini almak üzere sahneye çıkan isimlerden çok Şehir Tiyatroları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler ve Başbakan'ın "Tiyatrolar özelleşecek" açıklamaları konuşuldu. Ödüller ise şöyle sıralandı: Prodüksiyon: Süpernova / Dot Tiyatro, Yönetmen: Cem Emüler / Yanık (İstanbul DT), Kadın Oyuncu: Esra Bezen Bilgin / Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi (Talimhane Tiyatro), Erkek Oyuncu: Mert Turak / Ateşli Sabır (İBB Şehir Tiyatroları)

JÜLİDE KARAHAN

ZAMAN KÜLTÜR/  2 Mayıs 2012

..

Hiç yorum yok: