23 Ekim 2011 Pazar

SANAT/HAYAT: Misafirler, Resim ve Heykel Müzesi'nde değil Yıldız Sarayı'nda ağırlanacak


Sanat çevrelerinin bir hafta - 10 gündür konuştuğu bir konu var: İstanbul Resim Heykel Müzesi'ndeki eserler taşınacak ve müze tümden kapatılacak. Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edilecek bina, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın İstanbul'a gelen misafirlerini ağırlamak için kullanılacak. Parça parça bakınca hepsi doğru olabilir.


Parça bir: Cumhurbaşkanı ve Başbakan, İstanbul'a gelen misafirlerini otellerde değil Osmanlı'dan kalma gösterişli bir yapıda ağırlamak istiyor. Parça iki: Türkiye'nin ilk sanat müzesi olarak 1937'de Atatürk tarafından açılan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin binası bu ihtiyacı karşılamaya uygun; üstelik geçtiğimiz aylarda ziyaret edildi ve pek beğenildi. Ayrıca müze, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne bağlı olsa da binanın mülkiyeti Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na ait. Parça üç: Müzedeki eserlerin bir başka binaya taşınması gerçekten söz konusu.

Artık sorgu sual zamanı. Önce müze çalışanlarına soruyoruz. Cevap: "Eserler taşınacak, bu kesin, gerisine gelince, her şey olabilir... Siz en iyisi rektörlüğü arayın..." Arıyoruz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, restorasyonun başladığı 2006'dan bu yana ilk defa kaygısız: "Milli Saraylar'la uzlaştık. İyi niyet anlaşması yaptık hatta. Biz onları, onlar da bizi zora sokmayacak bundan sonra. Restorasyon sürecinde eserlerin, ki 12 bin parçadan bahsediyoruz, binada olması hem işi yavaşlatıyor hem de risk oluşturuyor. Biraz da bu sebeple restorasyon başlayalı 5 yıl olmasına rağmen işin sadece yarısı bitti. Bir 5 yıl daha kaybetmek istemiyoruz. Bunun için eserleri güvenle koyabileceğimiz bir bina istedik, tahsis edildi. Yeni ve ekstra bir mekân... İlk etapta depo olarak kullanacağız ama orası da elden geçecek ve birkaç yıl içinde müzemizin bir parçası olarak hizmet verecek. İçinde eğitim ve etkinlik salonlarının da olduğu çağdaş bir ek yapı olarak... Anahtarı aldık. Üniversitemize de yakın. Yani eski yerimizden feragat etmemiz kesinlikle söz konusu değil. Restorasyon, altyapı sorunları ve eksiklikler giderildiğinde, takriben 2 sene içinde eski binamıza geri döneceğiz."

Yeni bina, şu anda 12. İstanbul Bienali'nin bir bölümünü ağırlayan Antrepo No 5. Projelendirilmesini mimar Emre Arolat üstlenmiş. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ndeki restorasyon tamamlanana kadar eserler buraya aktarılacak. Restorasyon tamamlandıktan sonra Cumhuriyet öncesi eserler İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne geri giderken Cumhuriyet sonrası eserler burada kalacak. Üniversitenin eğitim alanlarının da bulunacağı binanın 2013 baharında açılması bekleniyor.

İlk parçanın cevabını ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay veriyor: "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı misafirlerini otellerde değil, Osmanlı'dan kalmış gösterişli bir yapıda kabul etmek istiyor. Öyle de olmalı. Bunun için uzun zamandır kaderine terk edilmiş Yıldız Sarayı'nı uygun gördük. İstanbul İl Özel İdaresi'yle birlikte sarayda geniş çaplı bir restorasyon başlattık. Birkaç sene içinde bambaşka bir yer olacak orası, adeta ikinci bir Topkapı. Saraydaki Büyük Mabeyn'in restorasyonu bitti, devlet kabul salonu olarak hizmet vermesini düşündüğümüz yer orası."

***

Baharda bir Doğançay retrospektifi

İstanbul Modern'in retrospektifler dizisinin bahar konuğu Türk çağdaş resminin önemli isimlerinden Burhan Doğançay. 1987'de yaptığı 'Mavi Senfoni' adlı tablosu 2009'da 2 milyon 200 bin lira gibi rekor bir fiyatla satılan ve şu anda dünyanın en değerli 250 sanatçısı arasında gösterilen Doğançay'ın neyi var neyi yok toplanıyor şu sıralar. Ülker'in sponsor olacağı serginin mayıs sonuna doğru açılması planlanıyor.

***

Sanatçı sahneden çıktı

Bugün hava az bulutlu, çok güneşli. Sanatsever için evden çıkmanın tam zamanı. Sanatçı için de sahneden... GalataPerform'un bu yıl 7.'sini düzenlediği Görünürlük Projesi, 'Sahneden Çık!' sloganıyla sokaklarda. Giderek artan sahne problemine cevap arayan proje; Tünel Meydanı, Galata sokakları, Eski Hamursuz Fırını ve Cafe Privato'yu mekan seçmiş kendine. Dün başlayan ve bugün geç saatlere dek sürecek etkinlikte başta tiyatro olmak üzere pek çok kalem var. Detaylar için: www.galataperform.com

JÜLİDE KARAHAN

ZAMAN PAZAR / 23.10.11

Hiç yorum yok: